هارد دیسک اکسترنال


کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:


هارد اکسترنال یک سخت افزار است که هم از طریق اتصال USB  به صورت بی سیم به رایانه متصل شود. هارد دیسک های اکسترنال با فضای ذخیره سازی بالا  اغلب برای گرفتن بک آپ از اطلاعات سیستم شما یا به عنوان درایو شبکه استفاده می شوند و همانطور که میدانید هارد اکسترنال  از زمان ظهور کامپیوتر ها در بازار وجود داشته است.  از زمان عرضه اولین هارد اکسترنال توسط IBM در سال 1956، هارد اکسترنال اندازه یک یخچال و ظرفیت ذخیره سازی فقط 5 مگابایت بودند و در ادامه با  آنهایی که اندازه جیبی هستند و حداکثر ظرفیت ذخیره سازی 4 ترابایت دارند، تکامل یافته اند.

در این مقاله، من انواع مختلف هارد دیسک ها را پوشش می دهم تا بتوانید بهترین ها را برای کامپیوتر خود انتخاب کنید.


انواع هارد اکسترنال

انواع هارد اکسترنال  به 4 دسته  تقسیم می شود:

  • پیوست فناوری پیشرفته موازی (PATA)
  • پیوست فناوری پیشرفته سریال (SATA)
  • رابط سیستم کامپیوتری کوچک (SCSI)
  • درایو حالت جامد (SSD)

این نام ها از نحوه اتصال آنها به سیستم کامپیوتر و لپ تاپ آمده است.

خرید هارد اکسترنال

خرید هارد اکسترنال

دردنیایی که همواره در حال پیشرفت است  تاثیر پیشرفت تکنولوژی نیز نقش بسزایی در این امر دارد.مثلا گجت‌ها حرفه ای تر، سریع‌تر، بادوام‌تر و ماندگارتر می‌شوند. یکی از این ابزارها درایو دیسک یا به طور دقیق تر هارد اکسترنال SSD است.  ارتقای قابل توجهی در درایوهای مکانیکی قدیمی‌تر، سرعت، قابلیت اطمینان داده‌ها، دوام و مهم تر از همه پول را فراهم می‌کنند.

دلایل زیادی برای اینکه هارد اکسترنال تبدیل به گجت ضروری شما شود وجود دارد مثلا کارایی و سرعت بسیار زیاد هارد اکسترنال  همراه با این ویژگی که در وقت و هزینه های شما صرفه جویی میکند دلایل مناسبی هستند.


مزایای هارد اکسترنال

از جمله مزایای هارد اکسترنال می توان به موارد مختلفی اشاره کرد مانند سرعت بالا، امنیت، قالب حمل بودن و... که در ادامه به توضیح برخی از آن ها می پردازیم:


قیمت هارد اکسترنال

قیمت هارد اکسترنال اخیرا کمی کاهش یافته است و شما می توانید برای ذخیره فایل هایتان از یک بک آپ  با کیفیت با فضای ذخیره سازی مناسب و با قیمت مناسب استفاده کنید. همچنین، هنگامی که دیسک را خریدید، مال شماست.  بدون نیاز به پرداخت هزینه ماهانه یا تعمیر و نگهداری.

قیمت هارد اکسترنال

سرعت هارد

با فناوری جدید USB 2.0 و USB 3.0 که اکثر هارد اکسترنال های اپدیت از آن استفاده می کنند، جابه جایی سئو و ذخیره کردن اطلاعات و انواع فایل ها با سرعت خیلی بالایی انجام می‌شود.


قابل حمل بودن  

به راحتی میتوانید با قرار دادن هارد های اکسترنال در کیف خود آنرا جابه جا کنید و به اطلاعات و فایل های خود دسترسی دائمی داشته باشید. مزیت دیگر هم این است که شما برای استفاده از  فایل های خود نیازی  به اینترنت ندارید فقط کافیست که هارد را به دستگاه خود متصل کنید.


امنیت هارد اکسترنال

امینت داده ها، اطلاعات و فایل ها به شدت اهمیت دارد و ویژگی قابل حمل بودن هارد از آن روی کمک کننده است که شما کنترل و مدیریت اطلاعات خود را در به راحتی دارید.


معایب هارد اکسترنال

شکننده بودن یک نقطه ضعف بسیار مهم است. هارد اکسترنال می تواند در اثر ضربه مثل هارد دیسک خود کامپیوتر شما خراب شود. در این صورت، وضعیت شما بهتر و تعمیر هارد اکسترنال از تعمیر یک کامپیوتر خراب آسان تر نیست. متأسفانه آسیب دیدن هارد اکسترنال بسیار رایج تر از آن چیزی است که شما فکر میکنید..

انتخاب هارد اکسترنال

قابل حمل بودن

درست است که بالا تر اشاره کردیم که این یک مزیت است، اما در بک آپ گیری از اطلاعات و فایلها، جابه جایی فیزیکی می‌تواند یک نقطه ظعف نیز باشد. اگر فایل ها و اطلاعات مهم شما در یک هارد فیزیکی که می‌توان آن را با خود حمل کرد، ذخیره شود، و به هر دلیلی این هارد اکسترنال حاوی اطلاعات شما در معرض خطر هایی مثل دزدیده شدن در آب افتادن و آتش سوزی و حتی گم شدن  قرار گیرد باید با اطلاعات خود خداحافظی کنید. درست است که شما  مسئول امنیت خود هستید ولی  این احتمال وجود دارد که شما متخصص در موضوعی مثل  امنیت نباشید. شاید واقعاً ندانید که چگونه فایل ها را روی هارد اکسترنال خود رمزگذاری کنید  و در این مورد، فایل‌های شما آنقدر که باید امن نیستند.


انتخاب هارد اکسترنال

حالا با دانستن یک تعریف کلی از هارد اکسترنال در کنار مزایا و معایب آن ، وقت آن رسیده که به نحوه انتخاب هارد اکسترنال مناسب را برسی کنیم.

خبر خوب این است که پیدا کردن و خرید یک  هارد اکسترنال خوب با قیمت مناسب کار سختی نیست کافیست به یک فروشگاه معتبر مراجعه کنید و هارد مناسب خود را تهیه کنید یا حتی از فروشگاه های انلاین استفاده کنید.  بر اساس تجربه هارد اکسترنال  خوب هاردی است که قابل اعتماد باشد. هارد اکسترنال که بی صدا و دارای گارانتی طولانی تری نسبت به اکثر مدل های رقیب هستند میتوانند انتخاب مناسبی باشند. همچنین سرعت بالا هم ملاک مهمی هست.

البته که انتخاب شما تحت تاثیر نیاز های شما باید باشد به عنوان مثال، اگر سرعت بالاترین اولویت است و مایلید برای درایوی با ظرفیت کمتر، نویز و گرمای بیشتر و قابلیت اطمینان کمتر هزینه بیشتری بپردازید، ممکن است یک درایو Western Digital Raptor را انتخاب کنید. برعکس، اگر قیمت و سطح سر و صدا در اولویت هستند، ممکن است مدل اسپین پوینت سامسونگ را انتخاب کنید.

سازندگان هارد اکسترنال اغلب دو یا چند لاین درایو را ارائه می دهند که از چندین جنبه متفاوت هستند، که همه آنها بر عملکرد و قیمت تأثیر می گذارند.  با این حال، در یک درجه مشخص از درایو، درایوهای تولیدکنندگان مختلف معمولاً از نظر ویژگی‌ها، عملکرد و قیمت هارد، تقریباً با هم مقایسه می‌شوند.

دسته‌بندی