بعد از انتخاب  CPU، GPU، RAM  و فضای ذخیره سازی مورد نیاز لپ تاپ، گاهی اوقات مورد بعدی برای بررسی صفحه نمایش آن است. در حال حاضر، با توجه به اینکه برای چه چیزی از لپ تاپ استفاده می کنید انواع صفحه نمایش برای نیاز شما موجود است. از بازی های رقابتی گرفته تا تولید محتوا  و یا شاید حتی هر دو و خیلی موارد دیگر انتخاب شما به نیاز شما بستگی دارد. عوامل زیادی وجود دارد که برای بررسی نمایشگر ها باید در نظر گرفته شوند. مطمئنا شما قبلاً با عباراتی مانند (refresh rate) یا (response time) یا پنل های TN برخورد کرده اید. حتی ممکن است برخی از اوقات این سوال را از خودتان بپرسید که "( G sync)  دیگه چی می تونه باشه؟".

انواع نمایشگر لپ تاپ

انواع نمایشگر لپ تاپ


می خواهیم در مورد رایج ترین عامل در انتخاب یک نمایشگر،  که نوع نمایشگر آن است صحبت کنیم. همانند تلفن های همراه، لپ تاپ ها نیز به انواع مختلفی از پنل ها مجهز هستند، اگرچه گزینه های کمتری دارند. در حال حاضر سه نوع نمایشگر برای لپ‌تاپ‌ها وجود دارد و نوع سوم به تازگی در بازار ظاهر شده است. این سه نوع نمایشگر شامل نمایشگر های Twisted Nematic (TN)، In Plane Switching (IPS)  و Organic Light emitting Diode (OLED) می شود. هر کدام از این پنل ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.آشنایی با چند اصطلاح در انواع صفحه نمایش لپ تاپ


قبل از اینکه به ادامه موضوع انواع نماشگر بپردازیم، بیایید ابتدا یک موضوع را مشخص کنیم. هیچ چیزی به نام "بهترین نوع نمایشگر"  به  صورت واضح در بین این سه نوع وجود ندارد. زیرا هر کدام نیازهای متفاوتی را برآورده می کنند و مخاطبان خاص خود را به بهترین شکل تامین می کنند. اول با چند اصطلاح در انواع صفحه نمایش لپ تاپ، یعنی (refresh rate)، (response time)، و (G-Sync) به صورت مختصر آشنا می شویم. (response time) سرعتی را که در آن یک پیکسل می‌تواند تغییر رنگ را از سیاه به سفید یا از یک سایه خاکستری به سایه دیگر نشان دهد، تعیین می‌کند. این شناسه عموما با تاخیر ورودی جا به جا گرفته می شود.تاخیر ورودی سرعت ثبت ورودی از دستگاه های جانبی را نشان می دهد، منظور از دستگاه های جانبی ابزاری مثلا ماوس یا صفحه کلید، روی نمایشگر است.اصطلاح (Response Times) در انواع صفحه نمایش لپ تاپ


به‌ ویژه زمانی که اتفاقی سریع روی صفحه رخ می‌دهد، مهم است. زمان‌ های پاسخ‌ دهی همچنین بر اینکه نمایشگر «شبح‌سازی» را تجربه می‌کند یا نه، تأثیر می‌گذارد. شبح سازی رویدادی است که در آن اثار یک تصویر متحرک روی صفحه قابل مشاهده می ‌شوند، زیرا تغییر پیکسل‌ها از حالتی به حالت دیگر زمان زیادی می‌برد. این پدیده اغلب در نمایشگری که (response time) آن طولانی تر است اتفاق می افتد.


اصطلاح (Refresh Rates) در انواع صفحه نمایش لپ تاپ


از طرف دیگر، اصطلاح (refresh rate) مجموع دفعاتی است که صفحه نمایشگر تصویری که در حال نمایش است را تازه می کند. نرخ به روز رسانی متفاوت از نرخ فریم است، که روشی معروف برای اندازه گیری در محک زدن عملکرد دستگاه ها است. این به این دلیل است که نرخ تازه ‌سازی یا همان (refresh rate) در واقع حداکثر نرخ فریمی را که یک صفحه نمایش می‌تواند نمایش دهد تعیین می‌کند. به همین دلیل است که بهتر است هنگام استفاده از دستگاه‌های قدرتمند، نرخ تازه‌سازی بالاتری داشته باشید. به عنوان مثال، اگر به طور میانگین بیش از 100 فریم در ثانیه به عنوان نرخ فریم دارید، اما نرخ تازه سازی صفحه نمایش تنها 70 هرتز است. در این صورت تمام چیزی که در واقع می بینید 70 فریم در ثانیه است.اصطلاح (G-Sync) در انواع صفحه نمایش لپ تاپ


در نهایت (G-Sync) ، فناوری صفحه نمایش اختصاصی کارت گرافیک انویدیا است. (G-Sync)  نرخ تازه سازی نمایشگر شما را با نرخ فریم کارت گرافیک یا تراشه Nvidia شما همگام می کند. این کار برای حذف مصنوعات بصری، پارگی صفحه و تاخیر ورودی انجام می شود. به عنوان نتیجه نتیجه نهایی، گیم پلی و جلوه های بصری روان تر اجرا می شود. همتای این مورد در سمت AMD فناوری Freesync است که تقریباً همان کار را انجام می دهد. البته به جز کارت های Radeon و نمایشگرهای پشتیبانی شده Freesync، اگرچه FreeSync هنوز روی لپ‌تاپ‌ها در دسترس نیست.


نمایشگر (TN) از انواع نمایشگر های لپ تاپ

نمایشگر (TN) از انواع نمایشگر های لپ تاپ


در مرحله اول، Twisted Nematic بیشتر به عنوان  نمایشگر TN شناخته می شود. پنل‌های TN در واقع قدیمی‌ترین نوع از سه نوع نمایشگر هستند. زیرا از دهه 1980 به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند. حتی به عنوان یک پیشرفت فناوری در عرصه  فناوری نمایشگر در طول توسعه اولیه آن در نظر گرفته می‌شوند. البته امروزه رقابت شدیدی با سایر انواع نمایشگر ها دارد. با این حال همچنان به عنوان یکی از پرکاربردترین پنل‌ها برای لپ‌تاپ‌ها، به‌ویژه در بخش مبتدی و اقتصادی باقی مانده است.


دلیل اصلی معروفیت پنل های TN این است که ساخت آنها نسبت به دو نوع دیگر ارزان تر است. اگرچه پنل‌های TN گران‌تری هم در بازار وجود دارد، و این پنل‌های باکیفیت هستند که عمدتاً در برخی از لپ‌تاپ‌های رده بالا و مانیتورهای بازی استفاده می‌شوند. همچنین به طور گسترده ای در جامعه بازی مورد توجه قرار می گیرد و یکی از انواع پنل برای بازی های حرفه ای و رقابتی است. به این دلیل که پنل‌های TN می‌توانند نرخ تازه‌سازی بالا و زمان پاسخ‌دهی پایین را با قیمت بسیار پایین‌تری در مقایسه با IPS و OLED داشته باشند.


در حالی که پنل‌های TN برای بازی‌های رقابتی و حرفه‌ای عالی هستند. معمولاً برای تولید محتوا، مصرف رسانه یا حتی در برخی بازی‌ها مانند RPG یا بازی‌های ماجراجویی که مناظر واضحی دارند، مناسب نیستند. این به این دلیل است که پنل های TN دارای زاویه دید ضعیف و بازتولید رنگ و دقت بد هستند.


مزایای نمایشگر (TN)

 •  به طور کلی در مقایسه با دو نمایشگر دیگر ارزان هستند.
 •  نرخ تازه سازی بالایی دارند.
 •  زمان پاسخ سریعی دارند.
 •  برای بازی های رقابتی و حرفه ای بهتر است


معایب نمایشگر (TN)

 • در بخش زوایای دید ضعیف هستند. 
 • بازتولید رنگ بد و دقت دارند.
 • کیفیت بالای انها گران است.

نمایشگر (IPS) از انواع نمایشگر های لپ تاپ

در مرحله بعدی یک مورد بسیار عالی است، In Plane Switching که بیشتر به عنوان نمایشگر IPS شناخته می شود. با توجه به نیاز مشتریان نیاز به پرداختن به مشکلات اساسی پنل های TN، یعنی زاویه دید ضعیف و بازتولید رنگ و دقت پایین آنها وجود داشت. بنابراین، چیزی که توسعه‌دهندگان برای پر کردن این خلع ارائه کردند، نمایشگر IPS بود. پنلی که می‌تواند زوایای دید خوبی را حفظ کند و به طور مداوم بازتولید رنگ و دقت عالی را ارائه دهد. اشکالات این نوع نمایشگر در این بود که زمان پاسخ طولانی تر شد و نرخ تازه سازی در یک نقطه خاص (به حداکثر 60 هرتز) محدود شد.


اخیراً پانل‌های IPS با نرخ تازه‌سازی بیش از 60 هرتز شروع به ظاهر شدن کرده‌اند. جدای از آن، ساخت این پنل‌ها نیز گران‌تر از پنل های نمایشگر TN است. به همین دلیل است که اکثر لپ‌تاپ‌های دارای نمایشگر IPS در رده‌ی متوسط تا بالا قرار دارند. پنل های IPS به دلیل بهبود زاویه دید، بازتولید رنگ و دقت مناسب برای تولید محتوا و مصرف رسانه هستند. آنها همچنین تجربه گیم پلی خوبی را برای بازی هایی ارائه می دهند که از رنگ های بهتری مانند RPG و بازی های ماجراجویی بهره می برند. اگرچه، به دلیل زمان پاسخ‌دهی کندتر و نرخ تازه‌سازی پایین، دیگر گزینه‌ای برای گیمرهای رقابتی و حرفه‌ای نیستند. در حال حاضر پنل‌های IPS با نرخ تازه‌سازی بالاتر در بازار وجود دارند، اما مانند پنل‌های TN با کیفیت بالا، قیمت یک دست و یک پا دارند.


مزایای نمایشگر (IPS)

 •  زاویه دید عالی دارند.
 •  بازتولید رنگ عالی و دقت رنگ جزو نقات قوت این نمایشگر است.


معایب نمایشگر (IPS)

 •  زمان پاسخ آهسته تر از نوع دیگر نمایشگر است.
 •  نرخ تازه سازی پایین تر است
 •  قیمت این دسته عموما گران است.

نمایشگر (OLED) از انواع نمایشگر های لپ تاپ

در اخر Organic Light-emitting Diode که به اختصار OLED نامیده می شود و با این نام شناخته می شود. نمایشگر OLED نوعی نمایشگر است که مدتی است در بازار موجود است. بیشتر در تلویزیون ها و تلفن های همراه به جای کامپیتر های شخصی و لپ تاپ استفاده شده است. این نوع پنل نمایشگر به تازگی راه خود را به بازار لپ تاپ باز کرده است. نمایشگرهای OLED مانند پنل های IPS هستند، اما روی استروئیدها. این بدان معناست که در عین حفظ زاویه دید خوب، بازتولید رنگ و دقت بهتری دارند. همچنین رنگ مشکی در نمایشگرهای OLED بیش از هر نوع پنل دیگری زنده است.

از نقاط ضعف نمایشگرهای OLED این است که قدرت بیشتری جذب می‌کنند و مستعد سوختن نمایشگر هستند. پدیده Burn in زمانی است که تصویری که برای مدت زمان طولانی نشان داده می‌شود، با وجود اینکه دیگر نمایش داده نمی‌شود، روی صفحه باقی می‌ماند. یک مثال خوب برای این کار نوار وظیفه ویندوز است. زمانی که پدیده Burn in در یک نمایشگر رخ می دهد، نوار وظیفه علیرغم تغییر به کارهای دیگر مانند تماشای فیلم یا بازی کردن روی صفحه باقی می ماند. اگرچه این اتفاق به دلیل بهبود تدریجی در حال حاضر کمتر اتفاق می‌افتد، خطرات آن هنوز وجود دارد، بنابراین با نمایشگرهای OLED با احتیاط کار کنید.

درست مثل پنل‌های نمایشگر IPS، نمایشگرهای OLED برای دوستداران فیلم ، سازندگان محتوا و افرادی که از بازی‌هایی که نیازی به زمان پاسخ سریع ندارند لذت می‌برند، عالی هستند. با وجود تمام این موارد، بزرگترین مشکلی که باید امادگی آن را داشته باشید این است که نمایشگرهای OLED حتی از نمایشگر های IPS  هم گران تر هستند.


مزایای نمایشگر (OLED)

 •  زاویه دید عالی
 •  بازتولید رنگ عالی و دقت رنگ
 •  کنتراست عالی

معایب نمایشگر (OLED)

 • صفحه نمایش Burn ins
 •  گران است.


جمع بندی در خصوص انواع صفحه نمایش لپ تاپ

پنل های TN عموماً برای کارهایی که نیاز به زمان پاسخگویی سریع دارند، مانند بازی های سریع، بهتر هستند. اینها همچنین برای تولید ارزانتر هستند، بنابراین مصرف کنندگان با بودجه کم تر می توانند بیشتر روی آنها تکیه کنند.

از سوی دیگر، IPS زوایای دید بهتر و بازتولید رنگ و دقت بهتری نسبت به TN ارائه می‌کند که برای سازندگان محتوا، دوستداران فیلم و بازی‌هایی با مناظر واضح مناسب است. با این حال، پنل‌های IPS عموماً گران‌تر هستند، بنابراین این پنل‌ها برای مصرف ‌کنندگانی است که پول اضافی صرف می‌کنند.

سپس نمایشگرهای OLED را داریم که اساساً روی استروئیدها IPS هستند. اما خطر سوختگی را به همراه دارند و انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. دستگاه‌های دارای این پنل‌ها گران‌ترین دستگاه‌های این دسته هستند، بنابراین این دستگاه‌ها فقط برای مصرف‌کنندگانی هستند که بودجه نسبتا نا محدودی دارند.