اگر به دنبال خرید بهترین سیستم کیمینگ هستید یا می خواهید خودتان یک سیستم گیمینگ را سر هم کنید، تهیه بهترین و مناسب ترین کارت گرافیک گیمینگ نکته ای کلیدی است. در مورد اهمیت کارت گرافیک در یک سیستم گیمینگ می توان گفت این قطعه حتی از CPU مهم تر است. موارد زیادی در انتخاب کارت گرافیک گیمینگ اهمیت دارد، از نوع مانیتوری که استفاده می کنید تا اندازه کیس سیستم شخصی شما تا تنظیمات بازی که قصد دارید آن را بازی کنید.
واحد پردازش گرافیکی (GPU) یکی از تأثیرگزار ترین اجزای یک سیستم گیمینگ است. کارت گرافیک داده هایی را که سیستم شما روی آن کار می کند به تصویر تبدیل می کند و آنها را به نمایشگر می فرستد. هرچه GPU نصب شده بر روی سیستم قوی تر باشد، داده های تصویری سریع‌تر نمایش داده می‌شوند و در نهایت تجربه بصری بهتریرا به شما ارائه می دهند.
در ابتدای ساخت کامپیوتر ها، واحد پردازنده مرکزی مسئول تبدیل داده های تصویری به تصاویر بود. این داده ها در موقعیت های خاصی از حافظه به نام «فریم بافر» نگهداری می‌شدند و سپس آن تصاویر را روی نمایشگرها نقاشی می‌کردند. به طور کلی CPU نمی تواند به سرعت و با کیفیت کارت گرافیک فرایند تبدیل داده به تصویر را انجام دهد. این مسئله باعث محبوبیت بیشترکارت های گرافیک شد.

چرا کارت گرافیک شما مهم است؟


چرا کارت گرافیک شما مهم است؟

از دید اکثر مردم بازی کردن فشرده ترین کار گرافیکی است که با یک سیستم انجام می شود. اصلا جای تعجب ندارد که گیمر های حرفه ای ساعت های زیادی را صرف تحقیق و انتخاب کارت گرافیک گیمینگ می کنند. همانطور که پردازنده‌های گرافیکی سریع‌تر و پیرفته تر می شوند، بازی‌ها  نیز به گونه‌ای طراحی می‌شوند که از این پیشرفت نهایت بهره را ببرند. این باعث می‌شود تولید کنندگان پردازنده‌های گرافیکی به طور مداوم محصولات جدید با قابلیت بیشتر تولید کنند.
ممکن است گیمر نباشید اما شما هم به دلیل حرفه خودتان به یک کارت گرافیک قدرتمند تیاز داشته باشید. انتخاب کارت گرافیک گیمینگ به گیمر ها محدود نمی شود. به عنوان مثال می توان به ویرایش ویدئو، که در آن از یک GPU برای سرعت بخشیدن به فرآیندها بهره می برند اشاره کرد. این فرایند ها شامل رمزگذاری ویدئو، برنامه های طراحی یا ساخت ویدیو به کمک کامپیوتر (CAD / CAM) مانند اتوکد می شوند.
بنابراین، انتخاب کارت گرافیک گیمینگ بخش مهمی از ساخت، خرید یا ارتقاء یک سیستم شخصی است. بسیاری از کارت گرافیک های قدرتمند با عنوان گیمینگ معرفی می شوند، اما باید بدانید که استفاده از انها به هیچ وجه فقط به اتجام بازی ها محدود دمی شود.


گیمینگ


صنعت بازی تکنولوژی GPU را سریعتر و فراتر از هر گروه دیگری پیش برده است. بازی‌های کامپیوتری امروز واقعی‌تر و پیچیده‌تر از همیشه هستند. افزایش عملکرد پردازنده‌های گرافیکی مدرن بخشی از پاسخ شرکت های سازنده به گیمرهایی است که به دنبال تجربه بازی هایی واقعی تر هستند. به زبان ساده، اگر در حال جمع کردن قطعات برای سر هم کردن یک سیستخم حرفه ای هستید، انتخاب کارت گرافیک گیمینگ یکی از مهم ترین خرید های شما خواهد بود.
با این حال، انواع مختلفی از بازی ها وجود دارد که قوی ترین GPU موجود در بازار را تیاز ندارند. به همین دلیل مهم است که مشخصات مورد نیاز، توصیه شده و بهینه یک بازی را بخوانید تا مطمئن شوید که کارت گرافیک شما مناسب است یا خیر. انتخاب بهترین کارت گرافیک که می توانید تهیه کنید، راه مناسبی برای پیشگیری از خرج های اینده است، چرا که همواره بازی های جدید با نیاز های گرافیکی جدید در حال تولید هستند.خصوصیات مهم یک کارت گرافیک

در ادامه این مقاله تعدادی از مهم ترین خصوصیات یک کارت گرافیک گیمینگ بیان می شود. برای تجربه بهتر در انتخاب کارت گرافیک گیمینک پیشنهاد می شود مواردی که بیان می شوند را به خوبی مطالعه کنید.

خصوصیات مهم یک کارت گرافیک


آخرین پیشرفت در کارت گرافیک (Ray-tracing)

به گفته انویدیا (Ray-tracing)، رنگ پیکسل ها را با ردیابی مسیری که نور از چشم بیننده در صحنه مجازی سه بعدی طی می کند، محاسبه می کند. این قابلیت سالهاست که هدف صنعت کامپیوتر بوده است و به تازگی سخت افزار و نرم افزار با این چشم انداز آشنا شده اند. در نهایت، اگر چه تعداد بازی هایی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند کم است اما این اینده صنعت گرافیک و گیمینگ است.
پردازنده‌های گرافیکی که می‌توانند به طور موثر (Ray-tracing) را پیاده‌سازی کنند، گران‌تر هستند، و بنابراین، امروزه هنگام انتخاب کارت گرافیک، این قابلیت مورد توجه است. به احتمال زیاد هزینه‌ها به مرور زمان کاهش می‌یابد، با این حال توصیه می‌کنیم در صورت توان مالی، یک پردازنده گرافیکی با قابلیت (Ray-tracing) بخرید. هنوز مدتی باقی مانده است تا تعداد بازی‌هایی که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند، انتخاب کارت گرافیک با این قابلیت را ضروری کند.توان طراحی حرارتی کارت گرافیک (TDP)

پردازنده گرافیکی مجزا می ‌تواند پر مصرف ترین قطعه در سیستم های امروزی باشد.اگر در حال جمع کردن قطعات یک سیستم هستید باید توجه کنید که منبع قدرت کافی را برای این کارت گرافیک تهیه کنید. پردازنده‌های گرافیکی گرمای زیادی نیز تولید می ‌کنند وارائه بهترین بازده به خنک کننده مناسب هم نیاز دارند. اکثر کارت‌های گرافیکی دارای اندازه منبع تغذیه توصیه ‌شده (بر حسب وات) هستند، و باید در نظر بگیرید که چه مقدار برق توسط سایر اجزای سیستم شما مصرف می‌شود.
ترکیبی از منابعی که یک GPU مصرف می کند و مقدار گرما تولید شده را به عنوان «قدرت طراحی حرارتی (TDP)» می شناسند. این معیار بر حسب وات نشان داده می شود و این معیاری است که در مشخصات کارت گرافیک خواهید دید. هرچه TDP بالاتر باشد، قدرت بیشتری مورد نیاز است و کارت گرافیک مد نظر گرمای بیشتری تولید می کند. این می تواند هم در دسکتاپ ها و هم در نوت بوک ها مهم باشد.
هتگام انتخاب کارت گرافیک گیمینگ برای سیستم خود باید در خصوص این عامل اطلاعات کافی کسب کنید. همچنین تحقیق کنید که یک کارت گرافیک معین چقدر با حداکثر قدرت کار می کند. این به شما کمک می کند تا سیستم خنک کننده مناسب را هم برای پردازنده گرافیکی و هم برای خود سیستم انتخاب کنید. در نهایت، همچنین مهم است که بدانید یک کارت گرافیک به چه نوع اتصالات برقی نیاز دارد. معمولاً این ترکیبی از شش پین و هشت پین کانکتور است که منبع تغذیه باید به مقدار کافی آن ها را فراهم کند.حافظه کارت گرافیک

پردازنده‌های گرافیکی حافظه مخصوص به خود را دارند که در آن داده‌های مورد نیاز برای نمایش اطلاعات روی صفحه را ذخیره می‌کنند. بنابراین، هنگام در نظر گرفتن پردازنده‌های گرافیکی مجزا، باید هم میزان حافظه و هم پهنای باند آن را در نظر بگیرید. مقدار حافظه دسترسی تصادفی (RAM) در کارت گرافیک شما برای بازی‌ های با کارایی بالا که از مقادیر زیادی داده برای نمایش تصاویر روی صفحه استفاده می‌کنند، مهم است.
همچنین، اگر از نمایشگری با رزولوشن بالا استفاده می کنید، رم گرافیکی بیشتری می خواهید. با این حال، به طور کلی، با خرید کارت‌های گرافیکی سریع‌تر، رم گرافیکی بیشتری دریافت خواهید کرد. بنابراین تا زمانی که یک پردازنده گرافیکی با سرعت کافی برای بازی‌های مورد نظر خود بخرید، باید رم کافی برای همراهی با آن داشته باشید. پهنای باند رم یکی دیگر از عامل های مهم در انتخاب کارت گرافیک گیمینگ است. هرچه پهنای باند رم  بیشتر باشد GPU سریعتر می تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند و آنها را روی صفحه نمایش دهد.


رابط کارت گرافیک

امروزه همه کارت گرافیک های مجزا به اسلات PCIe متصل می شوند و اکثر آنها 16 PCIe هستند. با این حال، پردازنده‌های گرافیکی از نظر تعداد اسلات‌ها، از جمله اسلات‌های تک، دوتایی و سه‌گانه، متفاوت هستند. باید مطمئن شوید که مادربرد سیستم شما فضای کافی برای پردازنده گرافیکی انتخابی شما دارد، همچنین باید هر مؤلفه دیگری را که می خواهید در کنار GPU وصل کنید، در نظر بگیرید.


اتصالات کارت گرافیک

یک کارت گرافیک هرچند قدرتمند به خودی خود کارایی زیادی ندارد. برای مفید بودن باید به یک نمایشگر یا چند نمایشگر متصل شود. امروزه چند اتصال مختلف توسط نمایشگرها از جمله DVI، HDMI و DisplayPort استفاده می شود. VGA یک اتصال قدیمی است که ممکن است همچنان در برخی از نمایشگرهای مدرن موجود باشد. ما به تفاوت بین این انواع اتصال نمی پردازیم. با این حال، کافی است بگوییم که در انتخاب کارت گرافیک گیمینگ باید مطمئن شوید که کارت گرافیک از اتصالات کافی برای همه مانیتورهایی که می خواهید به سیستم خود وصل کنید پشتیبانی می کند. توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد می توانید آداپتورهایی بخرید تا اتصال روی کارت گرافیک را به اتصالی تبدیل کنید که نمایشگر بتواند آن را بپذیرد.
به عنوان مثال، فرض کنید شما سه مانیتور دارید که دو تای آن ها دارای درگاه HDMI و یکی دارای پورت DVI است. شما به یک کارت گرافیک با حداقل سه پورت در ترکیبی از DVI، HDMI و DisplayPort نیاز دارید. می‌توانید مستقیماً به هر نمایشگر متصل شوید یا در صورت نیاز از آداپتورها برای تبدیل استفاده کنید. در مورد مانیتورهای متعدد، همه کارت‌های گرافیکی از تعداد نمایشگرهای یکسانی پشتیبانی نمی‌کنند. شما باید مشخصات را بررسی کنید تا مطمئن شوید که یک کارت گرافیک معین می تواند چه تعداد مانیتور را پشتیبانی کند.


فرم کارت گرافیک


فرم کارت گرافیک

در زمان انتخاب کرات گرافیک باید به فرم و اندازه ان دقت کنید و انتهاب خود را با توجه به کیس سیستم خود انجام دهید، ضخامت، ارتفاع و طول از مواردی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. کارت‌های گرافیکی می‌توانند در مدل ها مختلف ارائه شوند، با ارتفاع نصف که باریک شناخته می شود و دارای تعداد اسلات مختلف برای مثال یک، دو و حتی سه اسلاته. اکثر کارت‌های متمرکز بر بازی دارای ارتفاع کامل هستند و دو یا چند اسلات را اشغال می‌کنند، کارت‌های نسل فعلی ضخیم‌تر و بزرگ‌تر از بسیاری از مدل‌های نسل قبلی هستند.
حتی اگر یک کارت از نظر فنی فقط دو اسلات را در کیس شما اشغال کند، اگر هیت سینک بزرگ و پوشش فن داشته باشد، می تواند یک اسلات مجاور را هم مسدود کند. اگر یک مادربرد کوچک Mini ITX دارید، به دنبال کارت «mini» باشید که معمولاً 8 اینچ (205 میلی‌متر) طول یا کمتر دارد. با این حال، برخی از کارت هایی که این نام را دارند بزرگ تر هستند، بنابراین مشخصات را بررسی کنید.


جمع بندی انتخاب کارت گرافیک گیمینگ

به طور کلی توجه کنید که انتخاب کارت گرافیک گیمینگ می تواند به موارد زیادی وابسته باشد. بودجه شما، هدف شما از خرید کارت گرافیک، سایر قطعاتی که جمع کرده اید و سازگاری با آن ها به طور خلاصه از مهم ترین موارد هستند. اگر سعی دارید که یک سیستم مناسب برای فعالیت های سنگین گرافیکی تهیه کنید تحقیق و مطالعه درخصوص کارت گرافیک مطمئنا ارزش زمان شما را دارد.