لپ‌تاپ‌ها برای افرادی که مسافرت می‌کنند و در حال حرکت کار می‌کنند عالی هستند و همانطور که از باتری خود استفاده می کنید، باید از برخی شرایط اجتناب کنید، زیرا ممکن است منجر به خراب شدن و پیر شدن باتری با سرعت بیشتری شود ممکن است فقط چند ساعت دوام بیاورند.

مانند همه باتری‌ها، سلول‌های لیتیوم یونی با گذشت زمان و با استفاده از بین می‌روند. برای برای شروع جهت کمک به افزایش طول عمر باتری لپ تاپ، سعی کنید به جای استفاده از دستگاه خود برای مدت کوتاهی، چندین بار در هفته سطح باتری را بین بیست تا هشتاد درصد نگه دارید و سپس آن را برای شارژ مجدد باتری به برق وصل کنید.
این راهنما به شما کمک می کند تا در عمر باتری بیشتر صرفه جویی کنید و سپس بتوانید برای مدت طولانی از لپ تاپ خود استفاده کنید. استفاده از 10 روش تغییرات زیادی در عمر باتری شما ایجاد می کندو در اینجا چند راه عملی بیشتر برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ آورده شده است.

 افزایش طول عمر لپ تاپ

استفاده از ابزار مدیریت عملکرد ویندوز برای طول عمر لپ تاپ 

اولین ایستگاه در تور بهبود عمر باتری لپ تاپ، ابزار مدیریت عملکرد ویندوز است.این یک نوار لغزنده است که از نماد باتری در نوار وظیفه قابل دسترسی است. در ویندوز 11، آن را در پاور مود پیدا خواهید کرد. هدفش این است که تمام تنظیماتی را که بر عمر باتری تأثیر می‌گذارند در چند دسته‌های قابل درک دسته‌بندی کند.حالت ذخیره انرژی برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

ساده ترین راهکارهای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ استفاده از حالت ذخیره باتری است. این حالت به کاهش مصرف
انرژی توسط منابع سیستم کمک می کند و عمر باتری را افزایش می دهد. وقتی درصد باتری به 20 درصد رسید، حالت ذخیره به طور خودکار فعال می شود. و همچنین می توانید تنظیمات را به صورت دستی ویرایش کنید.


کاهش روشنایی صفحه نمایش

روشنایی بالای صفحه نمایش می تواند باتری بیشتری را مصرف کند.
درواقع یک مانیتور بسیار نورانی، حجم زیادی از باتری شما را مصرف می کند. پس بدون اینکه به چشمان خود فشار بیاورید، برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ برای مدت طولانی، روشنایی صفحه را تا حد امکان کاهش دهید و در درجه کمتری تنظیم کنید.


نحوه صحیح شارژ کردن باتری لپ تاپ 

سعی کنید از دستگاه خود حین شارژ شدن استفاده نکنید یا آن را وقتی در دمای بالا است شارژ نکنید. دمای بسیار بالا می‌تواند باعث خراب شدن باتری‌های لیتیوم یونی با سرعت بالا شود که می‌تواند به طور دائم ظرفیت باتری را کاهش دهد.
دستگاه خود را در حالی نگهداری کنید که باتری آن کمتر از 50 درصد شارژ شده باشد اما کاملا خالی نشده باشد. باتری هایی که به طور کامل شارژ شده و سپس ذخیره می شوند ممکن است سریعتر ظرفیت خود را از دست بدهند. اگر نیاز دارید دستگاه خود را برای مدت طولانی ذخیره کنید، بهتر است قبل از ذخیره کردن دستگاه خود مطمئن شوید که سطح باتری زیر 50 درصد است اما به طور کامل تخلیه نشده است.

نحوه صحیح شارژ کردن باتری لپ تاپ


زمان صحیح شارژ کردن لپ تاپ

قبل از خاموش شدن لپ تاپ، ان را شارژ کنید. کار بر روی لپ تاپ تا زمانی که باتری کاملاً خالی شود، می تواند به باتری شما آسیب برساند. اگر لپ‌تاپ شما با باتری لیتیوم یونی کار می‌کند (اکثر لپ‌تاپ‌های مدرن این کار را انجام می‌دهند)، تا زمانی که مقداری از شارژ باقی مانده است، آن را شارژ کنید.
مشکلات احتمالی هنگام شارژ اشتباه

هنگامی که باتری بسیار خراب شده باشد و انرا به شارژ متصل کنید، عمر باتری ممکن است بسیار کوتاه باشد یا سلول های لیتیوم یونی ممکن است بزرگ شوند. زمانی که باتری به دلیل فرسودگی منبسط می شود، اغلب به دلیل تشکیل گاز دی اکسید کربن غیر قابل اشتعال ایجاد می شود. اگر باتری دستگاه شما به طور قابل مشاهده ای فراتر از محفظه مکانیکی منبسط شده است، توصیه می کنیم استفاده از دستگاه و شارژ کردن ان را متوقف کنید. باید با احتیاط از دستگاه استفاده کنید تا از وارد کردن فشار به سلول باتری یا سوراخ شدن آن جلوگیری کنید.دمای مناسب برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

آن را خنک نگه دارید. گرمای بیش از حد می تواند به باتری لپ تاپ شما آسیب برساند. در تابستان از گذاشتن آن جلوی افتاب و در خودرو  اجتناب کنید و در حین کار دمای لپ تاپ خود را تست کنید. اگر برای مدت طولانی کار می کنید، از یک میز پشتی با شکاف باز زیر آن استفاده کنید تا اجازه گردش هوا را به لپ تاپ بدهد.


از کار بر روی چندین برنامه خودداری کنید. در حالی که ممکن است وسوسه شوید که روی برگه های افیس وادوبی فتوشاپ و چند کار انجام دهید، این می تواند به باتری شما فشار وارد کند. برنامه های گرافیکی شدید باتری ها را حتی سریع تر تخلیه می کنند. برای افزایش طول عمر، حداکثر بر روی یک یا دو برنامه به طور همزمان کار کنید
و در ادامه حتی غیرفعال کردن برنامه هایی که عمر باتری بیشتری را کاهش می دهند نیز توصیه میشود.
همه برنامه ها و نرم افزارها یکسان نیستند برخی از برنامه ها و نرم افزارها عمر باتری بیشتری را تخلیه می کنند. در بیشتر نرم‌افزارهای  اجرا شده در پس‌زمینه، می‌توانید استفاده از سی پی یو را بررسی کنید تا بدانید کدام نرم‌افزار عمرباتری بیشتری را تخلیه می‌کند و ببینید کدام برنامه ها بر عمر باتری شما تأثیر می گذارند.


عدم استفاده از اسکرین سیور برای افزایش طول عمر باتری 

اسکرین سیور استفاده نکنید. محافظ‌های صفحه، اگرچه جذاب اند، اما کار زیادی برای افزایش طول عمر باتری شما انجام
نمی‌دهند. برای جلوگیری از تخلیه باتری در زمانی که دستگاه در حال استفاده نیست، عملکرد خودکار را خاموش کنید.تاثیر اتصالات در طول عمر باتری لپ تاپ 

دستگاه ها و پورت های بلااستفاده را غیرفعال کنید. دستگاه های خارجی مانند ماوس، وای فای، بلندگوهای خارجی و بلوتوث می توانند باتری شما را خالی کنند. وقتی از اینها استفاده نمی کنید، آنها را خاموش کنید.